radioaktywni studia usługi referencje galeria kontakt
studio radioaktywni / myspace >>
radioaktywni >> archiwum
 
Koncert "Za Wolność 1863"
Zakończyliśmy pracę nad dźwiękiem do telewizyjnej wersji koncertu "Za Wolność - 1863" poświęconego Powstaniu Styczniowemu w reżyserii Łukasza Kobieli. Jest to już drugi raz, kiedy mieliśmy okazję do współpracy - niedawno na DVD ukazał się zapis koncertu w formacie 5.1 upamiętniającego pacyfikację kopalni "Wujek", za którego miks i mastering dźwięku odpowiada nasze studio

"Niecodzienne widowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu z udziałem czołówki polskiej sceny hiphopowej odbyło się 1 lutego w Sosnowcu.

Udział wzięli również Paweł Kukiz Janusz „Yanina" Iwański i zespół Luxtorpeda. Telewizyjną premierę pokazu koncertu „Za Wolność - 1863" można zobaczyć w TVP 1 - 17 lutego 2013 r. o godz. 13.15.

Organizatorem i producentem koncertu było Stowarzyszenie Pokolenie. Koncert odbył się w Sosnowcu nieprzypadkowo. Jak podkreśla Monika Kobylańska z "Pokolenia" to właśnie tutaj 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. - Doprowadziło to do całkowitego wyzwolenia i proklamowania na tych terenach władzy Rządu Narodowego, co było nie tylko bardzo ważnym sukcesem militarnym, ale także propagandowym. Wolny przez dwa tygodnie skrawek Polski, był jedynym, tak dużym, wolnym obszarem, na którym władzę sprawował Rząd Narodowy - tłumaczy Kobylańska.

Jak wyjaśniał autor scenariusza i reżyser Łukasz Kobiela, nowoczesna forma połączona z atrakcyjnymi wizualizacjami ma stanowić odejście od powszechnie produkowanych „akademii ku czci". Artyści zaprezentowali pieśni pochodzące z okresu Powstania Styczniowego w nowych współczesnych aranżacjach i kompilacjach nurtów współczesnej muzyki: od hip-hopu do ciężkiego rocka, a także utwory własne i specjalnie skomponowane na potrzeby koncertu.

Niecodziennej muzyce towarzyszyły porywające wizualizacje wydarzeń z okresu powstania: szczęk oręża, huk armat, błysk kos, tętent końskich kopyt i złowieszcze cienie szubienic. - By filmowe sekwencje mogły powstać, do pracy zaangażowano ponad setkę statystów, wśród nich uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu, członków grup rekonstrukcyjnych, pracowników katowickiego IPN - wyjaśnia Kobylańska. Ogółem koncert w Sosnowcu obejrzało ponad trzy tysiące osób.

Premierowy pokaz hip-hopowego widowiska „Za Wolność 1863" w TVP 1 – 17 lutego godz. 13.15. Autor scenariusza i reżyser Łukasz Kobiela, kierownictwo muzyczne Janusz „Yanina" Iwański "

źródło: rp.pl

powrót
 

Studio Radioaktywni  |  ul. Wielkoborska 25  |  42-290 Stara Gorzelnia  |  tel. +48 605 214 407  |  info@studioradioaktywni.com